Czy elektrownie wodne mają przyszłość? – Jakie są ich wady i zalety?
Elektrownie wodne to jedno z najbardziej ekologicznych i stabilnych źródeł energii odnawialnej. W obliczu rosnącego zapotrzebowania na czystą energię, ten rodzaj jej wytwarzania może stać się przyszłościowy.
Energetyka wodna stanowi najbardziej powszechne, odnawialne źródło energii, które wpływa znacząco na zmniejszenie zanieczyszczenia środowiska. Pozyskiwanie w ten sposób energii jest procesem bardzo prostym, opierającym się na zamianie energii kinetyczną płynącej wody w energię potencjalną.
Najpopularniejszą metodą pozyskiwania tej energii jest wykorzystanie wód śródlądowych, czyli stałych zbiorników wodnych i rzek. Sprawdzonym sposobem na zwiększenie tego potencjału energetycznego jest spiętrzanie wody za pomocą wznoszonych zapór, dzięki którym woda poruszając turbiną z generatorem, wytwarza energię elektryczną.
Energetyka wodna ma zarówno zalety, jak i wady, ale określenie ich nie jest jednoznaczne, ponieważ energetyka mała oraz energetyka dużej mocy, znacząco się od siebie różnią.
Z najważniejszych zalet elektrowni o dużej mocy, można wymienić brak zanieczyszczania środowiska naturalnego spalinami, kilkukrotnie tańsze i efektywniejsze wytwarzanie energii niż w tradycyjnych elektrowniach, a także brak zużycia nieodnawialnych źródeł energii, dzięki czemu mogą być one dłużej wykorzystywane.
Jeżeli chodzi o wady, to najistotniejsza jest ingerencja w środowisko naturalne, co wiąże się z likwidacją miejsc lęgowych zwierząt, duże nakłady na inwestycje, niebezpieczeństwo zakłóceń sejsmicznych, zmiany poziomu wód, a także konieczność przesiedlania ludności z miejsc, gdzie mają powstawać elektrownie.
Rodzaje elektrowni wodnych
Elektrownie wodne można podzielić na te o dużej i małej mocy. W bardziej szczegółowym podziale, wyróżniane są, między innymi, hydroelektrownie czerpiące ze spadku wody. Niestety do ich budowy najczęściej potrzeba sztucznego tworzenia spadku, ponieważ w naturze nie ma zbyt wielu takich miejsc.
Elektrownie wodne mogą być również przepływowe, wykorzystujące nurt płynącej wody. W tym przypadku istotny jest fakt, że nie mają one możliwości magazynowania wody, a w rezultacie nie mogą też regulować wytwarzanej mocy elektrycznej.
Innym rodzajem są elektrownie regulacyjne, posiadające zbiorniki wodne, które pozwalają gromadzić i magazynować energię zawartą w wodzie, a następnie przetwarzać ją w dogodnym momencie na energię elektryczną.
Wśród elektrowni napędzanych wodą wyliczyć można również jednostki szczytowo-pompowe. W nich energia elektryczna zamieniana jest na energię potencjalną, w wyniku wpompowywania wody do zbiornika górnego, w czasie niższego zapotrzebowania na energię. W godzinach szczytu następuje spuszczanie wody z powrotem do dolnego zbiornika. W związku z tym, że obecnie kładzie się duży nacisk na wykorzystywanie zasobów naturalnych, wodne elektrownie mogą stać się najistotniejszymi zakładami, wytwarzającymi energię elektryczną. Poszukując w internecie polskich elektrowni wodnych, można przy okazji sprawdzić wyniki sportowych rozgrywek, korzystając ze specjalnego promo kodu – Lebull.
Elektrownie wodne, dzięki wykorzystywaniu zasobów naturalnych, są wyjątkowo popularne. Pozyskiwanie energii elektrycznej przy pomocy wody jest jednym z najbardziej ekologicznych sposobów.