Przełom w polskiej energetyce wiatrowej na morzu – ruszyła wielka inwestycja
W 2024 roku rozpoczęto prace nad budową pierwszej polskiej morskiej farmy wiatrowej Baltic Power, działającej na morzu Bałtyckim. Zakończenie realizacji tego projektu planowane jest na rok 2026.
Baltic Power to projekt Grupy ORLEN i Northland Power. U jego podstaw spoczywa idea tworzenia ekologicznej gospodarki w Polsce, opartej o OZE. Prace nad projektem rozpoczęto w 2024 roku. Inwestycja powstaje na morzu, na wysokości Choczewa i Łeby, w odległości 23 km od linii brzegowej. Planowana moc tej morskiej farmy wiatrowej, to 1140MW, co przekłada się na czystą energię elektryczną dla ponad 1,5 mln gospodarstw domowych w kraju. Na obszarze farmy ma znaleźć się aż 76 turbin wiatrowych. Każda z nich ma wytwarzać moc wielkości 15 MW.
W turbinie, na wysokości ponad 200 m, zamontowany jest wirnik, którego powierzchnia pracy obliczona jest na ok. 43 tys. m². Działanie tego urządzenia jest wyjątkowo efektywne i w pełni bezpieczne dla środowiska naturalnego. W całym przedsięwzięciu niezwykle istotna jest konkurencyjna cena energii elektrycznej, uzyskiwanej za pomocą rozwiązań, takich jak morska farma wiatrowa Baltic Power. Projekt ten ma zapoczątkować dalszy rozwój morskiej energetyki wiatrowej na obszarze Polskiej Wyłącznej Strefy Ekonomicznej Morza Bałtyckiego. Prognozy wskazują na wzrost mocy uzyskiwanej tą drogą, do wielkości 11 GW w roku 2040. Baltic Power ma ponadto zagwarantować Polsce bezpieczeństwo energetyczne i ograniczyć na jej terenie emisję CO2 do atmosfery.
Baltic Power – szansa na energooszczędność i czyste powietrze
Prace nad projektem Baltic Power są już bardzo zaawansowane. Budowa farmy przebiega etapowo i zaangażowane są w nią wyspecjalizowanie grupy pracowników, takich jak np. płetwonurkowie. W trzecim kwartale zeszłego roku zakończono działania nad pierwszym z czterech odwiertów w okolicy Lubiatowa. Pozwoli on na połączenie farmy z lądową stacją odbiorczą. W powstałym tunelu znajdą się kable przesyłające energię na odcinku 1,4 km.
W grudniu zeszłego roku, polskie zakłady firmy Smulders, ukończyły proces tworzenia kluczowych elementów fundamentów dla turbin wiatrowych. W pracach wykorzystywany jest specjalistyczny sprzęt, taki jak m.in. platformy wiertnicze, pływające dźwigi czy statki rybackie. Pomagają także firmy zagraniczne, dostarczając np. unikalny w skali światowej dźwig pływający Svanen z floty Van Ord, który zajmie się instalowaniem fundamentów farmy. Fabryka Steelwind z Nordenham wykonała już pierwsze monopale do tych części. Przewidzianych jest 26 takich dostaw.
Na morzu Bałtyckim powstają kluczowe elementy inwestycji, natomiast na Pomorzu stacje elektroenergetyczne, zajmujące się odbiorem energii. Działania prowadzone są w oparciu o najnowsze technologie, takie jak m.in. przewiert sterowany. Baltic Power to również wsparcie dla rybaków, których połowy są ograniczone ze względu na realizację projektu, jak również pomoc dla miast nadbałtyckich z rejonu prac. Szukając w internecie informacji o postępie działań związanych z budową farmy, można przy okazji sprawdzić wyniki rozgrywek piłkarskich, wykorzystując Superbet bonus promocyjny.
Baltic Power to projekt na miarę XXI wieku, przy którego realizacji sięgnięto po najbardziej nowoczesne rozwiązania technologiczne. To również świetna promocja polskich działań proekologicznych, wspierających ideę OZE.